Vespa Elektrikli Motosiklet Dönüşümü – Batarya Paket Tasarımı

Vespa Elektrikli Motosiklet Dönüşümü – Batarya Paket Tasarımı

https://youtu.be/_5lYTfmve1U

 

Hepinize selamlar!
Vespa Elektrikli Motosiklet Dönüşüm ve Yenileme projemin bu haftaki bölümünde, batarya paketini tasarladım. 
Piyasadan satın aldığınız bir elektrikli bisiklet ya da motosiklette, araç tasarımına uygun pil paketi seçilerek kullanılır. Ancak dönüştürdüğüm Vespa tasarlanırken, bir gün birinin onu elektrikliye dönüştüreceği düşünülmemiş olacak ki, dönüşüm kitleri bu motorda kullanılmaya uygun değil. 2000W gücündek elektrikli hub motora endüstri standardı olan 18650 Li-Ion pillerden oluşan güç paketi enerji sağlayacak. Hedeflediğim menzil için en az 120 adet pili, bu paket içine sığdırabilmem, ardından oluşan paketi de motosiklete sığdırabilmem gerekli. Peki nereye koyacağım? 

Aslında şanslı olduğum söylenebilir. Çünkü en azından batarya modülünü saklayabileceğim bir yer var. Artık benzinli motor çıktığına göre, benzin ve yağ deposuna ihtiyacım yok. Burada oluşan boş alanı kullanabilirim. Peki bu boş alana en fazla kaç adet batarya sığdırabilirim? Bu bölümde karton levhalar, biraz bant ve cetvel kullanarak, son derece girintili çıkıntılı bu gövde boşluğu içine sığabilecek bir pil paketi tasarladım. Kullanılabilir alanı ölçmek için öncelikle bölgenin kabaca ölçülerini aldım. 

Ardından, paketin dış sınırlarını belirlemek için karton parçalarını, yüzeyleri taklit edecek şekilde kestim. Kesilen kartonları birbirine bantlayarak bir mock-up parka oluşturdum ve yerine sığıp sığmadığını denedim. Ufak aksilikler dışında, istediğim sonuca ulaşabildim. Ardından nihai ölçüyü bilgisayarda iki ve üç boyutlu çizim programlarına aktararak (Autocad ve Rhino) modelledim. Oluşan paket tasarımına, kaç adet 18650 Lityum Iyon batarya sığabileceğini kontrol ettikten sonra, içim rahatladı. Çünkü tam 258 tane pili rahatlıkla sığdırabileceğim bir hacim oluşturmayı başarmıştım. İlk etapta bu kapasitenin tamamını kullanmayı düşünmüyorum. Çünkü bunun maddi sonuçları olacak ve ben bununla yüzleşmeye hazır değilim. 

Son olarak şunu söyleyebilirim; Herhangi bir mühendislik tasarımında, mevcut sınırlar tasarımın şekillenmesini hızlandırır. Elektrikli Vespa projemde, şanslıyım ki, sınırlar tasarımı bloke etmedi. Fakat bu negatif olasılığın bile süreci hızlandırmak gibi bir faydası oldu. Bu video özelinde ya da sürecin geneliyle ile ilgili herhangi bir konuda düşünceleriniz, soru ve önerilerin için lütfen yorum yapmayı unutma. Ayrıca hala abone olmadıysan kırmızı butona basıp, kolayca kanalı takibe alabilirsin. İyi seyirler!

220 Garage Facebook
220 Garage Youtube

 

Leave a Reply