Vespa Elektrikli Motor Dönüşümü ve Yenileme

Vespa Elektrikli Motor Dönüşümü ve Yenileme

Hepinize Selamlar, ben Burak!

Oturduğum apartmanın bahçesinde, 1993 model Vespa PX200E Elektrikli Motor Dönüşüm ve Yenileme projemi yapıyor, tüm bu süreci de “ben de mi yapsam ya?” diye kendine soran ama henüz adım atmamış olanları cesaretlendirmek için youtube kanalımda yayınlıyorum!

Elektrikli bisiklet, elektrikli motor, elektrikli scooter gibi başına “elektrikli” eklediğimiz taşıtların çeşitliliği ve sayısının yaşadığımız şehirlerde günden güne arttığını sen de fark etmişsindir. Elektrikli araç teknolojisi halen çok büyük oranda batarya teknolojisi tarafından kısıtlandığı için, istisnalar dışında uzun yolculukları elektrikli taşıtlarla yapmak 2020 Mayıs ayı itibarıyla hala “pahalı”. Fakat kısa mesafeli seyahatler için aynı şey söz konusu değil, hem de hiç!

Mikro mobilite adı verilen bu seyahat türü, fazla uzun olmayan – max. 10km varsayılabilir – mesafelerde seyahat etmek anlamında kullanılıyor. Elektrikli bisiklet, elektrikli scooter ya da elektrikli motosikletler hem temiz -(mi?)- elektrik teknolojisini kullandıkları için hem de farklı bir çok regülasyondan muaf oldukları (ve genelde toplu taşıma araçlarına alındıkları) için, içten yanmalı motor teknolojisine tercih ediliyorlar.

Ayrıca bu yeni sayılabilecek kavramda, eski teknolojiyi kullanmak yakışır mı? Yakışmaaaz…

Herkesin bu mikro mobilite ihtiyaçlarına ve taşıtlarına yaklaşımı birbirinden farklı. Bazıları ev-iş arasındaki son 1-2km’lik düzlüğü, günün yorgunluğuna yorgunluk eklemeden katetmek için, bazıları çevreci düşüncelerini cool bir şekilde diğer insanlara da aktarmak için, bazıları sadece haftasonu eğlencesi, bazıları ise gerçekten mantıklı ve işletilebilir oldukları için bu alternatif taşıtları tercih ediyorlar.

Pazarda birbirinden farklı elektrikli bisiklet, elektrikli scooter, ve hatta elektrikli motosiklet bulabiliyorsunuz. Peki ben neden Vespa Elektrikli Dönüşüm projemi yapıyorum da gidip hazır bir elektrikli bisiklet almıyorum? Hem piyasada bir sürü elektrikli bisiklet dönüşüm kitleri de var. İlla elim değsin istiyorsam dönüşüm kitleriyle bu işi yapsaydım?

vespaPX200_front_1993

 

220 Garage hayatımda yokken, ulaşabildiğim her mecrada araç yenileme, dönüştürme ve inceleme programlarını izler “keşke şuyum, buyum olsa da ben de yapsam” diyip iç geçirirdim. Uzun zamandır bir yenileme projesinin hayalini kuruyordum yani.

Sonra bir gün, yaşadığım çevre’de gitmeyi sevdiğim yerlerin en fazla 20km mesafede olduğunu farkedince, bir elektrikli bisiklet ya da motosikletim olmasının hayatımı ne kadar kolaylaştıracağını farkettim. Scooter paylaşım uygulamalarının pratikliği de bu taşıtın bi istekten çok bi ihtiyaç olduğu fikrini güçlendirdi.

Hem yenileme projesi yapmayı hem de elektrikli bir taşıta sahip olmayı istiyordum.

Peki ne yapacaktım?

—-DAS DARA Dİİİ DARİİİİ—

İhtiyaçlarımdan, isteklerim doğrultusunda bi proje doğmuş, uygulanmak için beni bekliyordu!

Muhteşem tasarımlı Vespa PX200’i kendi bakış açımla, üretilmesinden tam 27 yıl sonra yepyeni bi güç paketi ekleyerek bambaşka bir araç haline getirme fırsatı kaçmaz, bu süreci sadece kendime saklamak da yakışık almazdı.

Ben de durmadım ve Vespa PX200 elektrikli dönüşüm ve yenileme projemi başlattım! Proje bitiminde aşırı keyifli ve benersiz bir Vespa’ya sahip olmanın heyecanını paylaşmak için,

Takipte kal!

This Post Has One Comment

Leave a Reply